Normy ISO w kosmosie

Nieaktywne satelity, odrzucone moduły rakiet , nakrętki, śruby – przestrzeń jest pełna śmieci, orbitujących wokół Ziemi. W sumie jest około 34000 obiektów o wielkości powyżej 10 cm, które choćby raz zaobserwowano za pomocą radarów lub teleskopów.

Przedmioty na orbicie może być niebezpieczne, ponieważ mogą one prowadzić do wypadków, zarówno w przestrzeni, jak i spadając na Ziemię. Eksperci coraz częściej domagają się monitorowania i wyznaczenia limitu ilości kosmicznych śmieci w celu zabezpieczenia przyszłości działań w przestrzeni kosmicznej .

Wśród tych środków mających to zapewnić jest szereg norm ISO , np. ISO 24113, która koncentruje się na wymaganiach dotyczących ograniczania odpadów kosmicznych .

Normy ISO pomagają ograniczyć liczbę kosmicznych śmieci

ISO 24113 ma na celu zapewnienie, że statek kosmiczny i elementy pojazdów orbitalnych (moduły silnika stosowanego do napędzania statków kosmicznych, które są odrzucane po użyciu) są zaprojektowane, użytkowane i utylizowane w sposób, który uniemożliwia im generowanie zanieczyszczenia orbity przez cały czas istnienia.
Standard jest jednym z rodziny, która pomaga zapobiegać wydostawaniu się obiektów podczas normalnej pracy,  pomaga zapewnić, że pojazd orbitalny odrzuca elementy na niskich orbitach niskiej orbicie geostacjonarnej, gdzie ziemia pozostaje poza najwyższym ryzykiem.

Zapobieganie kolizjo

Innym standardem dotyczącym zapobiegania szkodom powodowanym przez zderzenia, jest norma ISO 11227:2012 , która zawiera metodę testową w celu określenia tego, co dzieje się, gdy materiał użyty na zewnętrznej powierzchni sondy jest ma styczność z orbitalnymi zanieczyszczeniami .

Szereg innych norm jest opracowywany. Są to między innymi normy takie jak ISO 16158, która koncentruje się na unikaniu kolizji w przestrzeni kosmicznej z wykorzystaniem wiadomości z danymi połączeniu, oraz ISO 16126, która koncentruje się na ocenie przeżycia przed uderzeniami z małym rozmiarze gruzu i meteorytów .

Inne tematy, także w rozwoju m.in. standaryzację odpadów kosmicznych i modeli fizycznych środowiska (ISO 14200) oraz podręcznik projektowania i eksploatacji na statku eksploatowanego w środowisku zanieczyszczeń (ISO 18146).

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *