Nowelizacja ISO 22000

Już niedługo nowelizacja ISO 22000. Organizacja ISO zaczyna zbierać opinię praktyków i użytkowników tej normy, gdyż w najbliższym czasie nastąpi przegląd normy. Takim przeglądom poddawane są cyklicznie wszystkie normy ISO, które mówią o systemach zarządzania. Użytkownicy normy  mają wtedy najlepszą okazję, aby wnosić do ISO swoje opinie na temat normy, obserwacja i sugestie dotyczące zmian.


Dlaczego zbiera się opinie o normie ISO 22000?

ISO 22000 - bezpieczeństwo żywnościNie tylko Twój system zarządzania podlega ciągłemu doskonaleniu. Również normy wydawane przez ISO są doskonalone. Aby je ulepszać potrzebna jest informacja zwrotna. Podpowiedź, co w normie się nie sprawdza, co należy poprawić oraz czego brakuje i co można do normy dodać. Wreszcie, co trzeba zrobić, aby norma nadal odzwierciedlała potrzeby i oczekiwania stale zmieniającego się rynku spożywczego i odbiorców produktów branży spożywczej.
A kto może wiedzieć to najlepiej? Osoby, które na co dzień dbają o system zarządzania bezpieczeństwem żywności i wdrażają systemy oparte o ISO 22000 i je doskonalą.

Dlatego właśnie Międzynarodowy Komitet Normalizacyjny zwraca się z prośba o pomoc własnie do praktyków i umożliwia im wyrażenie opinii i wniesienie swoich sugestii doskonalenia i zmian w standardzie ISO 22000.

Kto może zgłaszać swoje wnioski?

Prawo do zgłoszenia swoich uwag do normy maja praktycznie wszyscy. Oczywiście najważniejszy i najbardziej przydatny będzie głos zainteresowanych osób i organizacji. Możemy wśród nich wymienić nie tylko  firmy produkcyjne, które wdrożyły i utrzymują system zarządzania bezpieczeństwem żywności zgodny z ISO 22000, ale także organizacje mające wpływ na tworzenie prawa dotyczącego żywności, laboratoria badające żywność, firmy consultingowe wdrażające systemy zarządzania, a także niezależni konsultanci.

Gdzie można zgłosić swoje opinie o ISO 22000?

Jeśli chcesz wpływać na zmiany w ISO 22000, to też możesz zgłosić swoje postulaty. Pracami nad norma ISO 22000 zajmuje się komitet techniczny Międzynarodowej Organizacji Standaryzacyjnej, oznaczony ISO TC 34/ SC 17. Swoje uwagi, spostrzeżenia i propozycje możesz także złożyć także w Polskim Komitecie Normalizacyjnym, który przekaże je swojemu międzynarodowemu odpowiednikowi.
Zatem do dzieła. Miej swój głos i wpływ na przyszły kształt normy ISO 22000, aby spełniła Twoje oczekiwania.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *